Środa, 24.07.2024 17:58

Kamery w Bolimowie

Brak kamer.

Bolimów - opis

Bolimów to niewielka wieś w Polsce położona w północno-wschodniej części województwa łódzkiego, w powiecie skierniewickim. Pierwsze wzmianki historyczne na temat miasta Bolimów pochodzą z 1370 roku, lecz prawdopodobnie lokacja była nieudana, gdyż późniejsze wzmianki mówią o wsi. Prawa miejskie Bolimów otrzymał w latach 30. XV wieku, natomiast status miasta miejscowość utraciła w 1870 roku.

Choć Bolimów w niewielu wypadkach okazuje się być docelowym punktem na mapie turystów, to warto tutaj zajrzeć ze względu na ciekawe zabytki. W samym sercu wsi położony jest niewielki Plac Rynkowy z zabytkową zabudową, a tuż obok usytuowany jest zabytkowy kościół parafialny pw. Świętej Trójcy. Wartym zobaczenia obiektem jest także kościół filialny pw. św. Anny. 

Okolice Bolimowa, ze względów historycznych, mogą również przyciągnąć licznych miłośników I wojny światowej. Pomiędzy Bolimowem, a położonym 20 kilometrów na północ Sochaczewem, odbył się największy atak gazowy. Niemieckie wojska użyły przeciw armii rosyjskiej ponad 260 ton ciekłego chloru. W przeciągu kilku chwil życie straciło kilka tysięcy osób, pozostali zmarli w szpitalach wskutek zatrucia gazem. W sumie atak gazowy pozbawił życia ponad 10 tysięcy osób. Swoistymi pamiątkami z tego okresu są dwa gongi pożarowe wykonane z butli po chlorze oraz liczne cmentarze wojenne.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.