Piątek, 19.07.2024 10:19

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie piskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat piski - opis

Powiat piski położony jest w południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Od północy graniczy z powiatem giżyckim, od wschodu z ełckim i grajewskim, od południa kolneńskim i ostrołęckim, zaś od zachodu z powiatami: szczycieńskim i mrągowskim. W jego skład wchodzą cztery gminy miejsko-wiejskie: Pisz, Orzysz, Biała Piska oraz Ruciane Nida. Bez wątpienia, największym atutem powiatu, pod względem turystycznym, jest jego położenie w Krainie Tysiąca Jezior Mazurskich, bowiem to właśnie tutaj usytuowane jest największe jezioro w Polsce - Śniardwy. 

Dominującym elementem krajobrazu powiatu piskiego są lasy, które zajmują około 40% jego powierzchni. Największym i najchętniej odwiedzanym kompleksem leśnym jest Puszcza Piska, której południowo-wschodnia część rozciąga się na Ziemi Piskiej. Puszcza, obok jezior, stanowi największą atrakcję regionu, bowiem w drzewostanie przeważa starodrzew z licznymi okazami dębów liczących 250-400 lat! Krajobraz puszczy znakomicie upiększają rynny jezior, w których pobliżu znajdują się osiedla o charakterze turystyczno-wypoczynkowym. Miłośnicy obcowania z naturą z pewnością będą zadowoleni z wizyty w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Został on utworzony w grudniu 1977 roku ze względu na wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Olbrzymią część parku zajmują lasy, będące schronieniem leśnych zwierząt. Amatorzy leśnych spacerów mogą liczyć na spotkanie z jeleniem, sarną, dzikiem, a także lisem, wilkiem, borsukiem czy też łasicą.

Ziemia Piska to przede wszystkim Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, która nieodmiennie kojarzy się z malowniczymi krajobrazami i szeregiem możliwości spędzania wolnego czasu. Region ten, ma bardzo wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Latem ściągają tutaj miłośnicy kąpieli wodnych i błogiego wypoczynku na plaży, a także żeglarze liczący na przyjazne wiatry. Jesienią powiat piski zachwyca tropicieli historycznych śladów, zaś zimą amatorów wędkarstwa pod lodowego i wspaniałych, śnieżnych krajobrazów. Natomiast wiosna, to idealny czas na długie spacery, podczas których mamy szansę zaobserwować budzącą się do życia przyrodę.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.