Sobota, 18.05.2024 14:21

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie mrągowskim (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat mrągowski - opis

Powiat mrągowski położony jest w północno-wschodniej Polsce, w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Od północy powiat mrągowski graniczy z powiatem kętrzyńskim, natomiast od południa z szczycieńskim i piskim, od zachodu z olsztyńskim, zaś od wschodu z giżyckim. Jego powierzchnia wynosi około 1065 kilometrów kwadratowych.

Ziemia Mrągowska zajmuje środkową część Pojezierza Mazurskiego, przez wielu uznawana jest za najpiękniejszy obszar Warmii i Mazur. W obrębie powiatu znajduje się ponad 100 jezior, z których wiele należy do systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Region ten, jest dość słabo zurbanizowany i uprzemysłowiony, co powoduje, że jeziora bardzo często posiadają wysoką klasę czystości wód. Choć liczne jeziora są największym magnesem na turystów, to wiele osób odwiedza ten region ze względu na lasy bogate w grzyby i jagody. Znaczną część powiatu mrągowskiego zajmuje Puszcza Piska, będąca największym zwartym kompleksem leśnym województwa. Z uwagi na wielki bogactwo fauny i flory, torfowiska i obfitość lasów utworzony został na tym terenie Mazurski Park Krajobrazowy. Jest to jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce. Ciekawą i specyficzną cechą Ziemi Mrągowskiej jest znaczne pofałdowanie terenu, które fantastycznie wzbogaca krajobraz. Wzgórza morenowe wznoszące się na wysokość około 200 m n.p.m. fenomenalnie kontrastują z głębokimi jeziorami rynnowymi.

Fantastyczne walory przyrodnicze to nie jedyne atrakcje czekające na turystów odwiedzających powiat mrągowski, bowiem region ten, słynie z imprez i licznych wydarzeń kulturalnych. Bez wątpienia największym wydarzeniem jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country - Piknik Country, odbywający się każdego roku w ostatni weekend lipca. Kolejną, godną polecenia imprezą jest Festiwal Kultury Kresowej, na którym spotykają się i wspólnie bawią wszyscy Ci, którym bliska jest kresowa muzyka. Ponadto w obrębie powiatu mrągowskiego organizowane są także imprezy takie jak: Mazurka Noc Kabaretowa, Festiwal Piosenki Żeglarskiej oraz Rajd Polski w Mikołajkach.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.