Sobota, 25.05.2024 17:11

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie starachowickim (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

  • Park
    Park 9581 Wyświetleń
  • Rynek
    Rynek 6775 Wyświetleń

Powiat starachowicki - opis

Powiat starachowicki położony jest w północnej części województwa świętokrzyskiego, u podnóża Gór Świętokrzyskich. Zajmuje obszar o powierzchni około 520 kilometrów kwadratowych, a jego największym bogactwem naturalnym są lasy, liczne zalewy oraz nieożywione pomniki przyrody. Powiat starachowicki to także unikalne zabytki techniki, romańskie i gotyckie budowle sakralne oraz malownicze i urzekające okolice doliny rzeki Kamiennej.

Powiat starachowicki tworzy pięć gmin: Mirzec, cysterski Wąchock, malownicze Brody, bogaty w architekturę sakralną Pawłów i Starachowice, będące zagłębiem starożytnego i nowożytnego hutnictwa. Podróż po powiecie najlepiej rozpocząć w Wąchocku, mieście ściśle związanym z cystersami, powstałym w XII wieku. Budowane przez prawie 100 lat opactwo do dziś stanowi dom zakonników, żyjących w jego murach nieprzerywanie przez prawie 800 lat. Zespół klasztorny dwukrotnie zniszczony został podczas najazdów Tatarskich, lecz na szczęście do dnia dzisiejszego możemy ujrzeć pierwotne romańskie wnętrza.

Z Wąchocka dalej warto wybrać się do Starachowic, miasta położonego w dolinie rzeki Kamiennej, na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego. Te niezwykle malownicze miasto leży wśród bujnych lasów Puszczy Świętokrzyskiej. Liczne skwery, parki miejskie i zalewy stanowią zielone enklawy Starachowic. Miasto słynie przede wszystkim ze światowej sławy zabytków techniki, jakimi są: XIX-wieczne zakłady wielkopiecowe oraz z produkowanych niegdyś samochodów ciężarowych "Star". Już w XIX stuleciu miasto stało się największym ośrodkiem przemysłu metalowego w Królestwie Polskim.

Położona we wschodniej części powiatu starachowickiego Gmina Brody zajmuje obszar przedgórza Gór Świętokrzyskich i w dużej części obszar Lasów Iłżeckich. Bogactwem regionu są olbrzymie kompleksy leśne charakteryzujące się szczególnymi walorami krajobrazowo-przyrodniczymi. Całość terenu gminy wchodzi w obszar krajobrazu chronionego.

Gmina Mirzec, leżąca w północnej części powiatu starachowickiego położona jest na Przedgórzu Iłżeckim. Przed wiekami rozwijało się tutaj starożytne górnictwo i hutnictwo, którego rozwój datowany jest na początek naszej ery. Pierwsze wzmianki na temat Mirca, siedziby władz administracyjnych gminy, sięgają roku 1170. Wówczas Biskup Krakowski Gedeon poświęcił miejscowy kościół.

W południowej części powiatu starachowickiego usytuowana jest Gmina Pawłów, siedzibą władz powiatu jest miejscowość Pawłów, niegdyś nazywana Paulów. Pierwsze wzmianki na temat osady pojawiają się w 1339 roku. Gmina Pawłów to przede wszystkim wspaniałe zabytki sakralne, najstarszym z nich jest kościół romański pw. św. Idziego w Tarczku wybudowany w I połowie XII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje również XIV-wieczny kościół pw. św. Małgorzaty w Chybicach.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.