Wtorek, 24.05.2022 13:23

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie monieckim

Brak kamer.

Powiat moniecki - opis

Powiat moniecki położony jest w centralnej części województwa podlaskiego, na Nizinie Północnopodlaskiej, u zbiegu rzek Biebrzy i Narwi. Ze względu na swoje położenie powiat moniecki charakteryzują unikalne w skali Europy walory przyrodnicze.

Powiat moniecki to przede wszystkim kraina największych w Europie Środkowej bagien, lasów oraz oczywiście czystego powietrza i unikatowej przyrody. Jest to miejsce, które z pewnością zachwyci wszystkich miłośników przyrody i zwierząt, bowiem region ten nie przyciąga jedynie biologów i badaczy, ale także zwykłych turystów, którzy pragną spędzić więcej czasu na łonie natury. Z dużą łatwością każdy turysta, który tylko będzie chciał, będzie miał szansę zobaczyć żyjącego na wolności bobra, łosia, a nawet bataliona.

Mimo, że powiat moniecki zachwyca bogatą przyrodą, warto również poświęcić nieco czasu na ciekawe zabytki, będące swoistym śladem historycznym tych regionów. W każdej z siedmiu gmin wchodzących w skład powiatu znajdują się ciekawe, zabytkowe obiekty. W gminie Mońki warto odwiedzić ogród dworski Wojaszki oraz Folwark w Hornostajach założony w II połowie XVI wieku, a także młyn wodny w Sikorach pochodzący z 1635 roku. W gminie Jaświły znajdują się trzy zabytkowe młyny holenderskie, natomiast w granicach gminy Goniądz znajduje się kościół parafialny pw. św. Agnieszki i Antoniego Paderewskiego, który został zaprojektowany przez najwybitniejszego architekta okresu międzywojennego - Oskara Sosnowskiego. W gminie Jasionówka godnym polecenia zabytkiem jest monumentalny kościół parafialny pw. św. Trójcy. Świątynia została wybudowana w 1533 roku, lecz w wyniku pożaru oraz w czasie II wojny światowej kościół uległ ogromnym zniszczeniom, które znacznie wpłynęły na jego dzisiejszy wygląd. Gmina Trzcianne zachwyci turystów wybudowanym w 1846 roku, murowanym, trójnawowym kościołem, pięknie zdobionym w środku.

Choć każdy z wymienionych wyżej zabytków warto zobaczyć, to jednak nie ulega wątpliwości, że najcenniejszym zabytkiem powiatu monieckiego jest Twierdza Osowiec położona na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Twierdza wybudowana została w 1892 roku i już od samego początku miała ogromne znaczenie strategiczne, gdyż zamykała jedyną przeprawę przez rozległe bagna i rozlewiska biebrzańskie.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.