Sobota, 22.06.2024 05:31

Miasta z Kamerami ↓

Powiat kolneński (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat kolneński - opis

Powiat kolneński położony jest w zachodniej części województwa podlaskiego, na terenie znanych w całym kraju, "Zielonych Płuc Polski". Z geograficznego punktu widzenia, ziemie powiatu kolneńskiego rozciągają się na Wysoczyźnie Kolneńskiej, będącej częścią Niziny Północnopodlaskiej. 

Powiat kolneński charakteryzują zróżnicowane strefy krajobrazowe. Wynika to głównie z bogato ukształtowanej powierzchni i kapitalnych walorów przyrodniczych. Od zachodu do powiatu przylega Puszcza Kurpiowska, natomiast od północy Puszcza Piska. Bez wątpienia największym bogactwem powiatu jest czyste i nieskażone środowisko oraz bogactwo lasów i przyrody. Nie mniejsze znaczenie pod względem turystycznym mają także bogate tradycje kulturowe. W regionie dalej można usłyszeć charakterystyczną gwarę kurpiowską.

Do atrakcji turystycznych powiatu należy zaliczyć także cenne zabytki. Według Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znajdziemy ich tutaj 65 (nieruchomych). Wśród nich wyróżnić należy pięknie kościoły, plebanie, grodziska, zespoły dworskie oraz dworki, a także cmentarze. Stosunkowo niedawno został pięknie odrestaurowany dworek w Małym Płocku, który warto zobaczyć. Baza noclegowa powiatu kolneńskiego opiera się głównie na gospodarstwach agroturystycznych.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.