Piątek, 19.07.2024 10:53

Kamery w powiecie bieszczadzkim (9)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat bieszczadzki - opis

Powiat bieszczadzki położony jest przy granicy z Ukrainą w województwie podkarpackim i zajmuje najdalej wysunięty na południowy-wschód obszar naszego kraju. Górskie szlaki, strumienie, torfowiska oraz wyróżniające się z otoczenia kapliczki, cerkwie i przydrożne krzyże nadają niesamowity klimat ziem powiatu bieszczadzkiego.

Cały teren powiatu bieszczadzkiego objęty jest różnymi formami ochrony przyrody i krajobrazu. Miłośnicy przyrody nieskalanej ingerencją człowieka powinni wybrać się do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest to jedyny park narodowy, który chroni przyrodę Karpat Wschodnich. W południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego wytyczony został Park Krajobrazowy Doliny Sanu.

Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się zabytki architektury cerkiewnej. Niestety wiele z nich zostało zniszczonych po przymusowych wysiedleniach, inne zostały rozebrane za zgodą ówczesnych władz. Cerkwie, które przetrwały do dziś, zostały wyremontowane i zaadaptowane. Aktualnie pełnią funkcje kościołów rzymskokatolickich. Wędrując szlakami napotkać możemy nieliczne świeckie pozostałości dawnej kultury. Zabytkowe budynki często są w stanie opłakanym, pozostawione bez opieki, zostały rozkradzione i zdewastowane.

 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.