Piątek, 19.07.2024 10:05

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie oświęcimskim (3)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat oświęcimski - opis

Powiat oświęcimski leży na zachodnim krańcu województwa małopolskiego. Zajmuję powierzchnię około 406 km2, co stanowi zaledwie 3% powierzchni Małopolski. Powiat oświęcimski jest drugim, po chrzanowskim, najmniejszym powiatem województwa. Korzystne położenie powiatu na granicy województw i szlaków komunikacyjnych sprawia, że powiat oświęcimski należy do najbardziej rozwiniętych powiatów w Małopolsce, a z uwagi na trudną historię jest bardzo rozpoznawalnym miejscem, odwiedzanym każdego roku przez miliony turystów.

Specyficzna i bolesna historia Oświęcimia sprawiła, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Na terenie powiatu leży były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, gdzie od 2000 roku funkcjonuje Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, które kultywuje pamięć o żydowskich mieszkańcach miasta oraz edukuje odwiedzających na temat szczególnej problematyki Holokaustu.

Choć zdecydowanie, największą "atrakcją" powiatu jest nazistowski obóz koncentracyjny, to warto również poświęcić nieco czasu na zwiedzanie pozostałych zabytków Ziemi Oświęcimskiej. Do najciekawszych należy zaliczyć: Zamek w Oświęcimiu, zabytkowe kościoły, piękne i wiekowe zespoły pałacowe, a także renesansowe dwory, które są pozostałością po istniejącym tutaj niegdyś księstwie zatorsko-oświęcimskim. Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z licznych ścieżek rowerowych i pieszych prowadzących przez najciekawsze miejsca powiatu. Wiele z nich przebiega wzdłuż rzeki Wisły oraz jej dopływów: Soły, Skawy i Przemszy.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.