Piątek, 19.04.2024 21:05

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie piotrkowskim (1)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat piotrkowski - opis

Powiat piotrkowski rozciąga się w południowej części województwa łódzkiego, na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych, i otacza Piotrków Trybunalski, będący miastem na prawach powiatu. W składu powiatu piotrkowskiego wchodzą dwie gminy miejsko-wiejskie, dwa miasta oraz dziewięć gmin wiejskich.

Powiat piotrkowski to region typowo rolniczy, a najważniejszą rzeką powiatu jest Pilica. Ziemia Piotrkowska jest niezwykle malownicza i interesująca turystycznie. Powiat charakteryzuje duże zalesienie, co zdecydowanie sprawia, że turyści chętnie odwiedzają ten region chcąc odpocząć w wiejskich ostojach. A liczne szlaki rowerowe, piesze i konne pozwalają aktywnie spędzić czas.

Ziemia Piotrkowska pochwalić się może nie tylko kapitalnymi warunkami przyrodniczymi, ale także ciekawymi zabytkami. W Sulejowie-Podklasztorzu znajduje się jeden z najważniejszych zabytków architektury romańskiej - Opactwo Cystersów, które wzniesione zostało w latach 1177-1232. Do dnia dzisiejszego zachował się piękny, romański kościół z kapitularzem, a także część murów obronnych i kilka budynków gospodarczych. Niemniej ciekawym zabytkiem jest także Pałac Biskupów Kujawskich znajdujący się w Wolborzu. Został on wzniesiony w latach 1768-1773. Zwiedzając powiat piotrkowski warto także wybrać się do Majkowic, gdzie znajdują się ruiny renesansowego zamku z XVI wieku oraz wejść na wysokie, kamienne wzgórze, zwane Bąkową Górą, na której znajduje się najstarsza świecka budowla w powiecie piotrkowskim.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.