Czwartek, 13.06.2024 00:33

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie Łódź (11)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Powiat Łódź - opis

Łódź to miasto na prawach powiatu położone w centralnej części województwa łódzkiego. Jest to czwarte co do wielkości miasto w Polsce, zaś trzecie pod względem liczby ludności zameldowanej w mieście (nieco ponad 700 tysięcy osób). Szacuje się, że cała aglomeracja Łódzka zamieszkana jest przez ponad milion mieszkańców.

Pierwsze wzmianki na temat osady, w miejscu obecnie istniejącego miasta, pochodzą z 1332 roku. Prawa miejskie Łódź otrzymała bardzo szybko, zaledwie 100 lat później. Stolica województwa łódzkiego kojarzy się bardziej jako miasto przemysłowe, aniżeli miasto turystyczne, niemniej jednak Łódź jest bardzo ważnym punktem na turystycznej mapie Polski.

Swoistym symbolem Łodzi jest słynna ulica Piotrkowska o długości około 4 kilometrów, będąca jednym z najdłuższych deptaków w Polsce, a nawet Europie. Współczesną wizytówką miasta jest Centrum Manufaktura otwarte w 2006 roku, które powstało na wybudowanym w XIX wieku kompleksie fabrycznym. Do największych atrakcji Łodzi zaliczyć możemy także Ogród Zoologiczny założony w 1938 roku, popularną Aleję Gwiazd, największy aquapark w Polsce, a także Palmiarnię Łódzką oraz Ogród Botaniczny.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.