Sobota, 15.06.2024 23:19

Miasta z Kamerami ↓

Kamery na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (5)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska - opis

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, bardzo często nazywana Jura Krakowsko-Częstochowska, rozciąga się w południowej części Polski, od Częstochowy i Mstowa na północy, przez Ogrodzieniec, aż po Kraków na południu. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to bez wątpienia niesamowicie ciekawa i malownicza kraina o urozmaiconym krajobrazie z charakterystycznymi białymi ostańcami. Cenne walory przyrodnicze wspaniale uzupełnione są przez ciekawe zabytki architektury. Region ten, charakteryzuje się licznymi zamkami i ich pozostałościami, a także warowniami, które w większości wybudowane zostały w XIV wieku.

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska bardzo chętnie odwiedzana jest przez licznych turystów, którzy mogą przemierzać szlaki na różne sposoby. Oczywiście, w dzisiejszych czasach do najpopularniejszych szlaków należą te samochodowe, które zdecydowanie przyśpieszają zwiedzanie. Na szczęście prawdziwi piechurzy mają do dyspozycji szlaki piesze, natomiast miłośnicy aktywnego wypoczynku szlaki rowerowe i konne.

Tak jak już wspomnieliśmy, charakterystycznym elementem krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej są zamki i warownie, które w większości wybudowane zostały w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Służyły one do obrony obszarów przygranicznych. Do dnia dzisiejszego stosunkowo niewielkiej części zabytków udało się przetrwać, niemniej jednak ruiny bywają także interesujące. Pozostałe fragmenty zamków osadzone na jurajskich wzgórzach przypominają swym wyglądem orle gniazda, stąd też nazwa głównego czerwonego szlaku, który wiedzie przez najciekawsze zamki usytuowane na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na Szlaku Orlich Gniazd spotkać możemy okazałe zamki, a także ich ruiny, a do najważniejszych należą: Zamek w Ogrodzieńcu, Zamek w Bobolicach, Zamek w Mirowie, Zamek w Korzkiw i Zamek w Ojcowie.

Kolejnym charakterystycznym elementem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej są białe, zazwyczaj sterczące ostańce skalne, będące skałami wapiennymi, które od lat ulegały wypłukiwaniu, a ich odporniejsze fragmenty ostały się, stąd wywodzi się ich nazwa - ostańce. Do najpopularniejszych ostańców na Jurze należą: charakterystyczny Okiennik Wielki w Skarżycach, Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale, majestatyczna Brama Krakowska w Ojcowie oraz najpiękniejsza i najpotężniejsza brama skalna - Brama Bolechowicka w Bolechowicach.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.