Sobota, 18.05.2024 16:40

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w Górach Stołowych (3)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Sudety - Góry Stołowe - opis

Góry Stołowe to jedno z wielu pasm górskich usytuowanych na terenie Polski. Przez wielu turystów uznawane są za jedne z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych w naszym kraju. Góry Stołowe rozciągają się od pięknej doliny Bystrzycy Dusznickiej na północnym-zachodzie, aż do Mieroszowa i Krzeszowa. 

Najczęściej odwiedzane partie Gór Stołowych po stronie Polskiej znajdują się w rejonie Karłowa, Dusznik-Zdroju, Polanicy oraz Kudowy-Zdroju i w większości objęte są ochroną w postaci parku narodowego. Góry Stołowe rozciągają się nie tylko po stronie polskiej, ale także po stronie czeskiej. U naszych południowych sąsiadów najczęściej odwiedzaną partią Gór Stołowych jest rejon Teplicko-Adrspachskie Skały, zwane Skalnym Miastem.

Od kilkudziesięciu lat południowe partie Gór Stołowych objęte są ochroną w formie Parku Narodowego Gór Stołowych (od 1993), natomiast wcześniej od roku 1981 rejon ten objęty był ochroną w formie Stołowogórskiego Parku Krajobrazowego, a jeszcze wcześniej w formie rezerwatu.

Kierując się w stronę Gór Stołowych już z odległości można dostrzec charakterystyczny wygląd tego pasma górskiego, a mianowicie "płaskiego stołu". Pionowe krawędzie gór ostro opadają w dół w wielu miejscach nawet kilkaset metrów. Długotrwała erozja sprawiła, że przyroda wyrzeźbiła w skałach Gór Stołowych fantastyczne formy skalne, a ostańce możemy oglądać po dziś dzień, np. Błędne Skały.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.