Sobota, 22.06.2024 05:33

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w Górach Kamiennych (2)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Sudety - Góry Kamienne - opis

Góry Kamienne to długie pasmo leżące w Sudetach Środkowych, biegnące wzdłuż granicy polsko-czeskiej, położone na południe od Gór Sowich, a na północ od czeskiej części Gór Stołowych. Od zachodu Góry Kamienne graniczą z bramą Lubawską i Kotliną Kamiennogórską, natomiast od wschodu ze Wzgórzami Włodzickimi. Przeważająca część Gór Kamiennych położona jest po stronie polskiej.

Góry Kamienne dzielą się na cztery mniejsze pasma: Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche. Najwyższym szczytem jest Waligóra (pasmo Gór Suchych), wznosząca się na wysokość 936 m n.p.m. Ze względu na wulkaniczne pochodzenie skał, Góry Kamienne posiadają fantastyczne, nieco ostre kształty, które często przybierają kształt stromych stożków bez charakterystycznych dla Sudetów spłaszczeń. Pasmo Gór Kamiennych, ze względu na rzadko spotykaną w Polsce budowę, jest niezwykle interesujące dla miłośników turystyki pieszej. Amatorzy turystyki rowerowej mają do dyspozycji liczne drogi leśne, które tworzą niezwykle atrakcyjne krajobrazowo szlaki, natomiast miłośnicy sportów zimowych mają do dyspozycji fantastyczne trasy biegowe, które charakteryzują się się bardzo dobrymi (jak na stosunkowo niską wysokość) warunkami klimatycznymi oraz pięknymi krajobrazami. 

W obrębie Gór Kamiennych położonych jest wiele miejscowości wartych odwiedzenia. Należy do nich zaliczyć Krzeszów, w którym znajduje się barokowy kościół oraz zabytkowy klasztor cystersów, a także Chełmsko Śląskie z zabytkowymi XVIII-wiecznymi drewnianymi domkami tkaczy. Ponadto spośród ciekawych miejsc poleca się zwłaszcza okolice Sokołowska i Andrzejówki, a także Rezerwat Kruczy Kamień, Czerwone Skałki pod Suchawą oraz oczywiście najwyższy szczyt Gór Kamiennych - Waligórę.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.