Sobota, 25.05.2024 16:38

Kamery w Górach Świętokrzyskich (8)

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U W Y Z Ż Ź

Najczęściej wybierane kamery

Góry Świętokrzyskie - opis

Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór w Polsce. Położone są w centralnej części Wyżyny Kieleckiej, na terytorium województwa świętokrzyskiego. Najwyższym szczytem jest Łysica o wysokości 611 m n.p.pm. znajdująca się w zachodniej części Łysogór.

Nie zadziwiają, nie budzą zachwytu swoją wysokością, rzeźbą terenu czy dziką przyrodą tak jak to ma miejsce w Bieszczadach czy Tatrach. To niewielkie pagórki i wzniesienia, których dzisiejszy kształt nadały deszcze, wiatry i płynące wody niszcząc je przez miliony lat. Warto podkreślić, że ukształtowanie terenu przyczyniło się do tego, że to właśnie tu rodziły się dzieje Polski już w czasie epoki kamienia i żelaza. To tutaj zakładano pierwsze opactwa, a królowie przybywali do sanktuarium na Święty Krzyż. Góry Świętokrzyskie kryją wiele zabytków i ślady odległej a zarazem bogatej historii. Znajdują się tam liczne zamki, muzea, pomniki i miejsca kultu.

Góry Świętokrzyskie to nie tylko piękne i malownicze miejsce ale także historie z nim związane, z którymi warto się zapoznać. Bez wychodzenia z domu odwiedzić możecie Góry Świętokrzyskie - w naszym serwisie udostępnione są kamery znajdujące się na ich terenie!

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.